Wiata śmietnikowa - estetycznie i funkcjonalnie.
Decydując się na grodzenie posesji warto już na etapie projektu, rozważyć budowę wiaty śmietnikowej.
Taka konstrukcja może stać się integralną częścią ogrodzenia, lub stanowić samodzielny element zabudowy.
W tym wpisie dowiecie się jak wykonać ją prawidłowo, tak by stworzyć funkcjonalną i zgodną z przepisami wiatę śmietnikową.
Rodzaje wiat.
Dzisiaj coraz rzadziej umieszcza się śmietniki na tyłach działki.
Odchodzenie od tego zwyczaju jest przed wszystkim uwarunkowane wygodą użytkowania - nie musimy wypychać ciężkich pojemników przez całą posesje by umożliwić opróżnienie kubłów przez odpowiednie firmy.
Większość z nas decyduję się też na segregacje odpadów co często wiąże się z kilkoma terminami wywozu nieczystości, co dodatkowo zniechęca do trzymania koszy na tyłach działki.
Nie dziwi więc, że inwestorzy wolą ułatwić sobie życie umieszczając pojemniki blisko drogi, tak by maksymalnie uprościć ich wybieranie.
Niestety kubły od frontu naszej posesji mogą nie wyglądać zbyt estetycznie - tutaj przychodzi z pomocą wiata śmietnikowa.
Dużo inwestorów decyduje się na wkomponowanie wiaty śmietnikowej w ogrodzenie frontowe - jest to bardzo praktyczne i estetyczne rozwiązanie.
Wiata budowana jest z takiego samego materiału jak ogrodzenie, od frontu wyposażona jest w furtkę zapewniającą dostęp do kubłów dla służb odbierających odpady, a od strony podwórka w drugą furtkę,
która ułatwia dostęp do pojemników dla mieszkańców.
Decydując się na takie rozwiązanie zapewniamy funkcjonalne i estetyczne miejsce na nasze kosze - z każdej strony zdradza je jedynie dodatkowa furtka.
Alternatywą jest budowa wolnostojącej wiaty śmietnikowej - to rozwiązanie daję nam większą swobodę aranżacji,
ale wymaga wystawiania pojemników przed posesje celem ich opróżnienia.
Zadaszenie wiaty i jego zalety.
Ciekawym i funkcjonalnym pomysłem jest zadaszenie wiaty śmietnikowej.
To bardzo praktyczne rozwiązanie, izoluje od promieni słonecznych w ciepłych miesiącach spowalniając rozkład odpadów ,a co za tym idzie redukując nieprzyjemny zapach.
W okresie jesienno-zimowym podczas opadów ułatwia korzystanie z wiaty, nie wymaga odśnieżania by przestawić kubły, zapobiegnie też przymarzaniu do nich deszczu i śniegu.
Wymogi prawne.
Budowa wiaty na kosze nie wymaga pozwolenia na budowę, chyba ,że jej powierzchnia przekracza 50 m2.
Dojazd oraz dojście do kontenerów powinno być utwardzone.
Odległość pomieszczenia z pojemnikami na śmieci nie może być mniejsza niż 2 metry od granicy z sąsiadami oraz 3 metry od drzwi i okien mieszkalnych.
Czy wiesz że...
Istnieje możliwość budowy wiaty śmietnikowej w granicy działki, o ile sąsiedzi również wybudują wiatę śmietnikową w granicy tak by przylegały one ścianami do siebie.

Na etapie planowania wiaty należy uwzględnić ile i jakich odpadów wytwarza nasze gospodarstwo domowe. Warto obliczyć ile potrzebujemy kontenerów, w których przechowujemy odpady i zapewnić dla nich odpowiednią ilość miejsca. Należy też uwzględnić dodatkowe wolne miejsce na odpady powstałe na przykład w wyniku remontu czy powiększenia rodziny.
Czy wiesz że...
Szacunkowo czteroosobowa rodzina wytwarza około 120 litrów śmieci tygodniowo!
Podsumowanie.
Nie zależnie czy decydujesz się na wiatę śmietnikową zintegrowaną z ogrodzeniem czy konstrukcje wolnostojącą musisz uwzględnić jej lokalizacje,
tak by spełnić obowiązujące przepisy prawa.
Choć sama wiata na ogół nie wymaga zezwolenia, należy uwzględnić pozostałe wymogi wymienione w powyższym artykule.
Mamy nadzieje, że ten krótki wpis dostarczył Ci wszystkich wymaganych informacji i pomoże dobrze zaplanować budowę Twojej wiaty śmietnikowej.